Pytania

Czy ESTA jest obowiązkowa przy przejeździe przez USA?

Łatwo jest uzyskać ESTA na tranzyt przez USA lub na zwykły postój w USA za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej lub strony naszego partnera, którą wybraliśmy dla Ciebie i która zapewnia dostęp do formularza wniosku online.

Złóż wniosek o ESTA! Dowiedz się więcej
Przesiadka w USA

Chociaż ostatecznym celem Twojej podróży niekoniecznie są Stany Zjednoczone, być może planowałeś tranzyt przez amerykańskie lotnisko przed dotarciem do kraju, do którego podróżujesz. Wielu podróżnych zastanawia się, czy muszą uzyskać zezwolenie na podróż ESTA na zwykły tranzyt lub nawet międzylądowanie w tym kraju. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego takie zezwolenie jest obowiązkowe i jak ubiegać się o ESTA, aby legalnie przejechać przez USA i zrealizować swoje plany podróży.

 

Dlaczego potrzebuję pozwolenia na pobyt, aby przejechać przez USA?

Po pierwsze, prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego potrzebujesz ESTA lub innego rodzaju zezwolenia na pobyt, jeśli nie planujesz pozostać w USA, a jedynie przejeżdżasz przez nie tranzytem. W rzeczywistości musisz uzyskać takie zezwolenie przed wejściem na pokład samolotu do miejsca docelowego, gdy tylko Twój lot ma międzylądowanie lub ląduje w tranzycie na amerykańskim lotnisku, nawet jeśli nie zamierzasz opuszczać samolotu.

W rzeczywistości wiza lub zezwolenie ESTA są niezbędne do uzyskania prawa do przejazdu przez terytorium USA, dotyczy to również lotnisk w tym kraju. Władze amerykańskie badają każdy przypadek indywidualnie, aby sprawdzić, czy podróżni przechodzący przez te lotniska nie stanowią potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa. Niezależnie więc od tego, jak długo zamierzasz przebywać na amerykańskiej ziemi, musisz najpierw uzyskać do tego prawo.

Pierwsza kontrola tego zezwolenia na podróż zostanie przeprowadzona jeszcze przed odlotem, bezpośrednio przez personel lotniska, na którym nastąpi wejście na pokład. Jeśli nie posiadasz tego zezwolenia, po prostu nie będziesz mógł wejść na pokład samolotu. Dlatego ważne jest, aby pomyśleć o uzyskaniu tego oficjalnego dokumentu przed podróżą. Jak zobaczymy bardziej szczegółowo poniżej, elektroniczna autoryzacja podróży ESTA jest bez wątpienia najlepszym sposobem na zatwierdzenie tranzytu przez USA.

Złóż wniosek o ESTA!

Czym jest autoryzacja ESTA na międzylądowanie w USA?

Poświęćmy teraz chwilę na wyjaśnienie, czym jest system zezwoleń na pobyt ESTA i jak działa, szczególnie w przypadku tranzytu przez USA.

System ten został wprowadzony w 2009 roku przez rząd USA w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla osób podróżujących do Stanów Zjednoczonych, które wcześniej musiały ubiegać się o długą i kosztowną wizę. Jak sama nazwa wskazuje, ten nowy system bezpieczeństwa jest całkowicie elektroniczny, w tym sensie, że wszystkie procedury są przeprowadzane bezpośrednio online. ESTA w rzeczywistości oznacza Elektroniczny System Autoryzacji Podróży w języku polskim.  Ale ESTA jest również znana jako Program Ruchu Bezwizowego, co oznacza, że jest to zniesienie wiz. Oznacza to, że jeśli uzyskasz ESTA, nie będziesz potrzebować wizy, aby podróżować do USA, zarówno na pobyt, jak i tylko na tranzyt.  Ale uwaga! Dokument ten pozwala jedynie na wjazd do USA drogą powietrzną, tj. samolotem, lub drogą morską, tj. statkiem.

Autoryzacja ESTA może znacznie uprościć przygotowania do podróży, ponieważ wniosek zajmuje tylko kilka minut i jest składany bezpośrednio online, co wyjaśnimy bardziej szczegółowo poniżej. Należy jednak zauważyć, że to elektroniczne zezwolenie na podróż podlega pewnym warunkom, które zostały szczegółowo opisane poniżej:

  • Po pierwsze, tylko niektórzy podróżni mogą skorzystać z tego uproszczonego systemu podróżowania do USA lub tranzytu przez USA. ESTA to rodzaj umowy podpisanej między Stanami Zjednoczonymi a listą 38 krajów, które spełniają określone warunki. Należą do nich Polska, Belgia, Szwajcaria i Monako. W związku z tym, aby skorzystać z ESTA, konieczne jest posiadanie obywatelstwa jednego z krajów znajdujących się na tej liście.
  • Kolejny warunek dotyczy powodu podróży do USA, którą chcesz odbyć z tym ESTA. Nie będziesz mógł podróżować do USA w celu podjęcia pracy, nauki lub osiedlenia się tam na dłuższą metę z tym zezwoleniem, a we wszystkich tych przypadkach będziesz musiał ubiegać się o tradycyjną wizę odpowiadającą Twojej sytuacji. Zezwolenie ESTA obejmuje tylko wizyty turystyczne i ewentualnie wizyty u rodziny lub przyjaciół. Oczywiście ESTA działa również w przypadku tranzytu przez amerykańskie lotniska lub międzylądowania w kraju.
  • Długość pobytu w USA z ESTA jest również ograniczona. Z tym zezwoleniem nie można przebywać na amerykańskiej ziemi dłużej niż 90 kolejnych dni. Również w tym przypadku dłuższe pobyty wymagają specjalnej wizy.
  • Wreszcie, aby móc skorzystać z ESTA w celu podróży do USA, potrzebny jest również ważny paszport biometryczny lub elektroniczny, ważny zarówno na lot tam, jak i z powrotem, nawet jeśli miejsce docelowe nie wymaga paszportu.

Raz uzyskana autoryzacja ESTA jest ważna przez dwa lata, a zatem może być wykorzystywana przez podróżnego do kilku pobytów, tranzytów lub międzylądowań w USA, pod warunkiem, że powyższe warunki są nadal spełnione i że nie nastąpiły żadne istotne zmiany od czasu pierwszego wniosku.

Złóż wniosek o ESTA!

Jak uzyskać zezwolenie ESTA na tranzyt przez USA?

Teraz, gdy już wiesz, czym jest autoryzacja ESTA i dlaczego musisz ją uzyskać przed tranzytem lub zatrzymaniem się w USA, przejdźmy do rzeczy i wyjaśnijmy, jak możesz uzyskać ten oficjalny dokument.

Przede wszystkim przyjrzyjmy się najlepszemu czasowi na złożenie wniosku. Jak wyjaśnimy poniżej, uzyskanie ESTA jest bardzo szybkie i zajmuje średnio zaledwie kilka godzin. Dlatego kuszące jest złożenie wniosku tuż przed podróżą. Aby jednak upewnić się, że nie napotkasz żadnych większych problemów, radzimy złożyć wniosek co najmniej dwa tygodnie przed datą wyjazdu.

Na początek, biorąc pod uwagę, że ESTA jest systemem w 100% elektronicznym, należy złożyć wniosek online, uzyskując dostęp do specjalnego formularza udostępnionego na oficjalnej stronie internetowej lub na różnych specjalistycznych stronach, takich jak ta, którą polecamy na tej stronie. Procedura jest stosunkowo szybka i zajmie najwyżej kilka minut. Pamiętaj również, aby mieć przy sobie swój elektroniczny lub biometryczny numer paszportu, ponieważ zostaniesz o niego poproszony w ramach procesu składania wniosku.

W formularzu wniosku należy oczywiście podać pełną tożsamość widniejącą w paszporcie, a także numer paszportu i ważny adres e-mail. Ten adres e-mail jest ważny, ponieważ to na niego zostanie wysłana odpowiedź na wniosek. Następnie zostaniesz poproszony o udzielenie odpowiedzi na szereg pytań, w tym o powód kolejnej podróży do USA. W tym miejscu możesz zaznaczyć pole "Tranzyt". Zostaną również zadane inne pytania związane z bezpieczeństwem kraju, takie jak pytania dotyczące rejestru karnego lub poprzednich odwiedzanych krajów. Bardzo ważne jest, aby dokładnie sprawdzić wszystkie odpowiedzi udzielone w tym kwestionariuszu, aby uniknąć odmowy autoryzacji ESTA z powodu prostego błędu. Oczywiście udzielone odpowiedzi muszą być wiarygodne i zgodne z rzeczywistością.

Po przeprowadzeniu tych kontroli można przejść do etapu płatności online. Płatność ta jest dokonywana wyłącznie elektronicznie, więc nie będzie można wysłać czeku ani zapłacić gotówką. Oczywiście płatność kartą kredytową zostanie dokonana na bezpiecznym serwerze. Dopiero po uiszczeniu tych opłat wniosek zostanie przekazany do amerykańskich władz odpowiedzialnych za rozpatrywanie wniosków.

Odpowiedź na wniosek zostanie przesłana bezpośrednio pocztą elektroniczną w ciągu maksymalnie 72 godzin od rejestracji. W praktyce jednak nierzadko zdarza się, że odpowiedź nadchodzi w ciągu zaledwie kilku godzin. Jeśli po tym czasie nie znajdziesz wiadomości e-mail z odpowiedzią, sprawdź folder Spam lub wiadomości-śmieci. Otrzymana wiadomość e-mail będzie wskazywać status ESTA, tj. "Zaakceptowany", "Odrzucony" lub, rzadziej, "Oczekujący". Jeśli ESTA zostanie zaakceptowana, nie będziesz musiał nic więcej robić. ESTA to bezpapierowe zezwolenie na podróż, które jest elektronicznie i automatycznie powiązane z paszportem. W związku z tym nie masz żadnego fizycznego dokumentu innego niż paszport do okazania w tranzycie i nie musisz nic drukować. Nadal jednak zalecamy staranne rejestrowanie wniosku, zwłaszcza jeśli planujesz ponownie skorzystać z ESTA podczas przyszłych podróży do Stanów Zjednoczonych.

Złóż wniosek o ESTA!

Czy ESTA gwarantuje międzylądowanie w USA?

Chcielibyśmy również zwrócić uwagę na fakt, że uzyskanie autoryzacji ESTA w żaden sposób nie gwarantuje, że będziesz mógł podróżować po USA. W rzeczywistości jest to jedynie środek kontroli wprowadzony przez władze amerykańskie w celu ułatwienia identyfikacji osób mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Podczas tranzytu przez USA czasami będziesz musiał przejść dodatkową kontrolę przez urzędnika imigracyjnego, który ma pełne prawo odmówić Ci wjazdu z jakiegokolwiek innego powodu.

Pamiętaj na przykład, aby ubiegać się o autoryzację ESTA dla wszystkich dzieci podróżujących z Tobą, nawet jeśli są nieletnie, i mieć ich paszporty dostępne w czasie podróży. W zdecydowanej większości przypadków ESTA pozwoli ci jednak na spokojny przejazd przez USA, a nawet na zwiedzanie, jeśli masz wystarczająco dużo czasu między dwoma lotami, aby odwiedzić okolice lotniska.

 

Czy ważność ESTA musi obejmować całą podróż, jeśli podróżujesz tylko tranzytem przez USA?

Dochodzimy teraz do drażliwej kwestii, jak długo autoryzacja ESTA jest ważna dla pojedynczego tranzytu przez kraj. Wielu podróżnych zastanawia się, czy zezwolenie to powinno obejmować jedynie datę tranzytu lub postoju, czy też cały czas trwania podróży aż do powrotu do Polski.

W rzeczywistości odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że niezależnie od tego, co się stanie, musisz mieć ważne zezwolenie na pobyt za każdym razem, gdy wjeżdżasz do Stanów Zjednoczonych. Tak więc, w zależności od przypadku, oto jak należy się zorganizować:

  • Jeśli podróż obejmuje tylko tranzyt przez USA w drodze do USA, a nie w drodze powrotnej, nie ma potrzeby, aby to zezwolenie było ważne podczas lotu powrotnego, ponieważ nie będziesz już przejeżdżać przez USA. Należy po prostu upewnić się, że zezwolenie jest ważne w dniu tranzytu.
  • Jeśli Twoja podróż obejmuje tranzyt przez USA zarówno w obie strony, jak i w obie strony, musisz oczywiście posiadać ważną autoryzację ESTA na obie daty. Nie jest jednak konieczne, aby zezwolenie ESTA obejmowało cały czas trwania podróży. Wyobraźmy sobie, że ESTA wygasa w trakcie podróży, tj. po pierwszym tranzycie na odcinku wychodzącym. W takim przypadku wszystko, co musisz zrobić, to złożyć wniosek o nowy ESTA, aby odnowić autoryzację przed datą drugiego tranzytu po powrocie. Niektórzy podróżni wolą odnowić swoje zezwolenie ESTA przed datą wyjazdu, nawet jeśli jeszcze nie wygasło, aby nie musieli tego robić z zagranicy.

Bardzo ważne jest również, aby wspomnieć tutaj o przypadku paszportu i jego ważności dla różnych tranzytów w USA. Musisz mieć ważny paszport na loty tam i z powrotem i musi on być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od ostatniego tranzytu przez USA. Ponadto, jeśli Twój paszport wkrótce straci ważność, musisz go odnowić przed wylotem, a nawet przed złożeniem wniosku o autoryzację ESTA online. Pamiętaj, że ESTA zostanie automatycznie powiązana z numerem paszportu podanym w formularzu. Jeśli zmienisz paszport, a tym samym numer paszportu, przed podróżą, personel lotniska nie będzie mógł sprawdzić tej autoryzacji, a zatem nie będziesz mógł wejść na pokład ani przejechać przez USA.

 

Jak mogę zrobić międzylądowanie w USA bez autoryzacji ESTA?

Jak szczegółowo opisaliśmy w tym artykule, złożenie wniosku o ESTA online w przypadku planowania podróży obejmującej tranzyt lub międzylądowanie w USA jest bez wątpienia najprostszym sposobem na uzyskanie prawa do tranzytu. Pozwoli to zaoszczędzić cenny czas, który można poświęcić na przygotowanie reszty podróży. Nie ma jednak gwarancji, że takie zezwolenie zostanie przyznane, a niektórzy podróżni otrzymują negatywną odpowiedź na swój wniosek. Czy w takim przypadku tranzyt przez USA jest nadal możliwy?

W rzeczywistości będzie to zależeć od możliwości uzyskania kolejnego zezwolenia na pobyt, ponieważ jest to nadal obowiązkowe. Istnieją tutaj dwie możliwości. Jeśli jesteś pewien, że spełniasz wszystkie warunki wymagane do uzyskania ESTA i uważasz, że odmowa jest spowodowana zwykłym błędem w wypełnianiu formularza, możesz oczywiście ponownie złożyć wniosek o ESTA, tym razem dokładnie sprawdzając swoje odpowiedzi. Aby to zrobić, należy odczekać 10 dni od powiadomienia o odmowie.

Jeśli ESTA zostanie odrzucona z innego powodu, zawsze możesz ubiegać się o konkretną wizę. Należy również pamiętać, że niektóre strony internetowe zwrócą cenę ESTA, jeśli zostanie ona odrzucona.

Czy masz najmniejsze wątpliwości?

Sprawdź, czy na Twoje pytanie udzielono już odpowiedzi na poniższej liście

Jeśli jesteś obywatelem kraju kwalifikującego się do programu bezwizowego, potrzebujesz ESTA, aby przejechać lub zatrzymać się na amerykańskiej ziemi. Formalność ta jest obowiązkowa, nawet jeśli nie opuszczasz lotniska. Formularz do wypełnienia i opłaty są takie same jak w przypadku tradycyjnej turystycznej ESTA. Z ESTA można następnie korzystać podczas innych podróży, tranzytu lub międzylądowania w USA.

Zaleca się złożenie wniosku o ESTA co najmniej 72 godziny przed wylotem, chociaż większość wniosków jest zatwierdzana w ciągu 24 godzin. W związku z tym zaleca się złożenie wniosku z wyprzedzeniem, aby uniknąć ryzyka opóźnienia lub odmowy. Zalecamy złożenie wniosku na kilka tygodni przed datą podróży, aby uniknąć problemów w przypadku odmowy lub opóźnienia w przetwarzaniu.

Aby ubiegać się o zezwolenie ESTA na tranzyt lub międzylądowanie w Stanach Zjednoczonych, należy podać następujące informacje: ważny paszport, dane osobowe, plan podróży i dane kontaktowe. Zaleca się również przyniesienie biletów na lot powrotny, aby udowodnić tranzyt lub międzylądowanie.