Pytania

Czy dzieci potrzebują autoryzacji ESTA?

W tym szczegółowym artykule wyjaśnimy bardziej szczegółowo, dlaczego i w jaki sposób można uzyskać ESTA dla swoich dzieci, a także odpowiemy na inne pytania dotyczące podróżowania z nieletnimi i przepisów prawnych, których należy przestrzegać, aby to zrobić. Istnieją również pewne różnice między ubieganiem się o ESTA dla osoby dorosłej i dla dziecka.

Złóż wniosek o ESTA! Dowiedz się więcej
ESTA dla dzieci

Jeśli planujesz rodzinną podróż do Stanów Zjednoczonych i chcesz zabrać ze sobą swoje dzieci, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy musisz ubiegać się o zezwolenie na pobyt dla nich, biorąc pod uwagę, że są one niepełnoletnie. Aby odpowiedzieć bezpośrednio na to pytanie, konieczne jest, aby Twoje dzieci posiadały oficjalne zezwolenie, w formie standardowej wizy lub zezwolenia ESTA, aby móc podróżować do USA, niezależnie od ich wieku.

 

Dlaczego dzieci, nawet nieletnie, potrzebują pozwolenia na pobyt, aby podróżować do USA?

Po pierwsze, poświęćmy chwilę, aby przypomnieć sobie, jak ważne jest, aby dziecko, nawet niepełnoletnie, posiadało zezwolenie na pobyt. Niektórzy uważają, że jest to zbędne, gdyż dziecko podczas podróży jest pod opieką rodziców.

Jednak system ESTA został stworzony przez Stany Zjednoczone, kraj znany z bardzo surowych przepisów imigracyjnych, więc nie jest zaskakujące, że nawet bardzo małe dzieci potrzebują oficjalnego zezwolenia na podróż do tego kraju.

Ważne jest, aby pamiętać, że program ten dotyczy wszystkich podróżnych odwiedzających Stany Zjednoczone, niezależnie od wieku. Oznacza to, że nawet dziecko lub niemowlę musi posiadać własne zezwolenie. Oznacza to, że nawet dzieci i niemowlęta muszą mieć własne zezwolenie, ponieważ nie chodzi o zwykłe zarejestrowanie dziecka na własnym zezwoleniu, ale o złożenie indywidualnego wniosku dla każdego dziecka, chociaż, jak zobaczymy poniżej, można uprościć proces, składając grupowy wniosek online.

Fakt, że system ESTA jest obowiązkowy dla nieletnich, jest również całkowicie logiczny, ponieważ wizy są również obowiązkowe dla tego typu podróżnych, jeśli nie spełniają warunków uzyskania tego elektronicznego zezwolenia.

Złóż wniosek o ESTA!

Jakie warunki musi spełnić małoletnie dziecko, aby uzyskać autoryzację ESTA?

Przyjrzyjmy się teraz warunkom, które musi spełnić małoletnie dziecko, aby skorzystać z zezwolenia na podróż ESTA do Stanów Zjednoczonych. Przede wszystkim należy zauważyć, że dzieciom podróżującym do USA nie musi towarzyszyć jeden lub więcej rodziców i mogą one podróżować z innymi dorosłymi pod pewnymi warunkami, które omówimy poniżej. We wszystkich przypadkach prawny rodzic musi ubiegać się o ESTA online w ich imieniu lub ubiegać się o wizę, jeśli ESTA nie jest dostępna. Podobnie jak w przypadku dorosłych, nieletni muszą spełnić określone warunki, aby skorzystać z tego zwolnienia z obowiązku wizowego. Oto warunki, które dziecko musi spełnić, aby uzyskać zezwolenie ESTA:

  • Po pierwsze, system ESTA będzie działał tylko przez ograniczony czas pobytu w Stanach Zjednoczonych. W żadnym wypadku planowany pobyt nie może przekroczyć 90 dni, czyli około trzech miesięcy.
  • To samo dotyczy celu podróży, który w przypadku dzieci musi być wyłącznie turystyczny. Dzieci, które chcą studiować w tym kraju, będą musiały uzyskać specjalną wizę, a nie ESTA.
  • Dziecko musi również posiadać ważny paszport elektroniczny lub biometryczny ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty podróży. Należy pamiętać, że dzieci, których nazwiska są po prostu zarejestrowane w paszporcie jednego z rodziców, nie będą kwalifikować się do autoryzacji ESTA, ponieważ procedura ta wymaga unikalnego i indywidualnego numeru paszportu. Autoryzacja ESTA jest elektronicznie powiązana z numerem paszportu. Oznacza to, że niemożliwe jest powiązanie kilku ESTA z jednym paszportem. Poniżej dowiesz się, jak postępować w takim przypadku.
  • Dzieci podróżujące z Tobą i ubiegające się o autoryzację ESTA muszą również posiadać bilet lotniczy lub na statek na swoje nazwisko lub na nazwisko na bilecie rodziców, nawet w przypadku niemowląt.
  • Wreszcie, podobnie jak w przypadku dorosłych, dziecko musi być obywatelem jednego z krajów członkowskich ESTA. Istnieje lista krajów, których stali mieszkańcy mogą składać tego typu wnioski.

Zostaniesz również poproszony o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących pochodzenia, stanu zdrowia i wcześniejszych podróży Twojego dziecka, na które odpowiedzi mogą zostać przeanalizowane przez władze amerykańskie przed podjęciem decyzji o udzieleniu pozwolenia na pobyt.

Złóż wniosek o ESTA!

Jakie są opłaty i terminy związane z ESTA dla małoletniego dziecka?

Innym częstym pytaniem zadawanym przez rodziców, którzy muszą ubiegać się o ESTA dla swojego dziecka, jest to, ile będą musieli zapłacić za ten proces. Można by pomyśleć, że opłaty te będą niższe dla osoby niepełnoletniej niż dla osoby dorosłej. Ale w rzeczywistości tak nie jest! Niezależnie od wieku wnioskodawcy, koszt walidacji wniosku ESTA będzie taki sam. Nie ma stawek ulgowych ani grupowych, jeśli podróżujesz z dziećmi. Dlaczego nie? Po prostu dlatego, że praca związana ze sprawdzeniem i przetworzeniem wniosku jest dokładnie taka sama jak w przypadku osoby dorosłej. Logiczne jest zatem, że koszt również powinien być taki sam.

Jak długo trwa rozpatrzenie wniosku ESTA dla dziecka? Po raz kolejny i całkiem logicznie, czas potrzebny na uzyskanie odpowiedzi na wniosek ESTA dla dziecka jest dokładnie taki sam, jak w przypadku wniosku złożonego przez osobę dorosłą. Zasadniczo odpowiedź otrzymasz pocztą elektroniczną w ciągu maksymalnie 72 godzin od zatwierdzenia formularza wniosku online. Odpowiedź jest wysyłana pocztą elektroniczną na adres podany przez rodzica, który złożył wniosek, i nic więcej nie trzeba robić po przyznaniu ESTA.

Wreszcie, podobnie jak w przypadku dorosłych, zezwolenia ESTA są ważne przez dwa lata od daty ich zatwierdzenia. W związku z tym dzieci mogą odbyć kilka podróży do Stanów Zjednoczonych w tym okresie, pod warunkiem, że numer ich paszportu nie uległ zmianie i nie dodano żadnych ważnych informacji do początkowego kwestionariusza.

 

Kto powinien ubiegać się o ESTA dla małoletniego dziecka?

Jak zapewne już wiesz, ubieganie się o autoryzację ESTA polega na wypełnieniu prostego formularza online. W ramach procedury składania wniosku nie są wymagane żadne oficjalne dokumenty ani dowody potwierdzające. Innymi słowy, jest to deklaracja honorowa. Osoby niepełnoletnie nie są prawnie upoważnione do samodzielnego wypełnienia tego oficjalnego wniosku. Dlatego też zazwyczaj to rodzice przejmują odpowiedzialność za tę procedurę. Oczywiście opiekun prawny lub inna osoba dorosła pozostająca w związku z dzieckiem może złożyć wniosek w jego imieniu. Ale uwaga! Imię i nazwisko podawane we wniosku oraz inne informacje (adres, numer paszportu itp.) muszą należeć do danego dziecka.

Upewnij się jednak, że zaznaczyłeś pole odpowiadające wnioskowi ESTA dla osoby niepełnoletniej, aby uzyskać dostęp do właściwego formularza, ponieważ pytania zadawane tutaj różnią się nieco od tych dla osoby dorosłej.

 

Jak mogę ubiegać się o grupowy ESTA dla mojej rodziny?

Jak właśnie zauważyliśmy, konieczne jest złożenie indywidualnego wniosku ESTA dla każdej osoby podróżującej do Stanów Zjednoczonych, w tym dzieci. Może to sprawić, że proces będzie długi i żmudny, jeśli podróżujesz z kilkorgiem dzieci. Na szczęście od 2012 roku możliwe jest złożenie grupowego wniosku ESTA. Na czym jednak polega taki grupowy wniosek?

W rzeczywistości pozwala to zarejestrować wniosek ESTA dla całej rodziny, a nawet dla innych podróżnych, którzy będą towarzyszyć Ci w podróży do USA i którzy nie są z Tobą spokrewnieni, za jednym razem, oczywiście pod warunkiem, że posiadasz informacje wymagane do wypełnienia formularza dla każdego z nich. Aby to zrobić, wystarczy postępować zgodnie z poniższą procedurą:

Przede wszystkim należy utworzyć grupę aplikacji. Następnie zostanie jej przypisany identyfikator grupy. Osoba odpowiedzialna za ten wniosek grupowy będzie miała status kontaktu grupowego i będzie odpowiedzialna za zarządzanie wszystkimi wnioskami od różnych członków tej grupy. Oczywiście będziesz musiał odpowiedzieć na wszystkie pytania w tym kwestionariuszu dla każdego podróżnego, a zatem dla swoich dzieci.

Złożenie wniosku grupowego ma kilka zalet, jeśli podróżujesz z dziećmi lub z rodziną i przyjaciółmi. Przede wszystkim pozwoli to zaoszczędzić cenny czas, ponieważ nawet jeśli będziesz musiał wypełnić każdy formularz osobno, będziesz musiał dokonać tylko jednej płatności kartą kredytową dla wszystkich podróżnych. Oznacza to również, że odpowiedzi na wszystkie wnioski zostaną udzielone w tym samym czasie, co oznacza, że wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone szybciej. Należy zauważyć, że złożenie grupowego wniosku ESTA nie wydłuża czasu potrzebnego na jego rozpatrzenie i uzyskanie odpowiedzi, który wynosi maksymalnie 72 godziny.

Kolejną ważną kwestią, którą należy tutaj podkreślić, jest akceptacja lub odrzucenie wniosków grupowych. Chociaż wniosek ESTA jest tutaj zgrupowany, każdy formularz jest rozpatrywany indywidualnie. Oznacza to, że jest całkiem możliwe, że ESTA zostanie odrzucona dla jednego lub więcej członków rodziny bez wpływu na pozostałych członków. Należy jednak zauważyć, że odmowy dla małoletnich dzieci są niezwykle rzadkie, zwłaszcza gdy wniosek jest składany grupowo.

Złóż wniosek o ESTA!

Kiedy należy złożyć wniosek wizowy dla dziecka chcącego podróżować do USA?

Chociaż system ESTA jest na pierwszy rzut oka idealnym i szybkim rozwiązaniem dla podróżowania do USA z małoletnim dzieckiem, nie ma gwarancji, że małoletni będzie mógł z niego skorzystać. Jak widzieliśmy powyżej, aby skorzystać z tego systemu, należy najpierw spełnić różne warunki. W niektórych przypadkach konieczne może być złożenie wniosku wizowego online lub w ambasadzie lub konsulacie USA w Polsce. Przyjrzyjmy się różnym przypadkom objętym tym wnioskiem wizowym dla nieletnich:

  • Po pierwsze, jeśli imię i nazwisko dziecka znajduje się w paszporcie, nie będzie ono mogło uzyskać wizy ESTA. Masz możliwość wydania paszportu na nazwisko dziecka lub ubiegania się o zwykłą wizę.
  • To samo dotyczy sytuacji, gdy paszport dziecka nie spełnia standardów akceptowanych przez ESTA. Należy pamiętać, że paszport musi być paszportem biometrycznym lub elektronicznym, aby system ESTA działał. Dotyczy to jednak zdecydowanej większości obecnych paszportów.
  • W niektórych przypadkach obywatelstwo dziecka może również stanowić problem dla systemu ESTA. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy dziecko jest obywatelem kraju, który nie jest członkiem systemu, lub jeśli ma podwójne obywatelstwo jednego z krajów wykluczonych z systemu, w tym Iranu, Iraku, Sudanu lub Syrii od 2015 roku.
  • Jak widzieliśmy powyżej, ważny jest również cel pobytu w Stanach Zjednoczonych, ponieważ dziecko może udać się tam z ESTA tylko z określonych powodów, takich jak wycieczka turystyczna lub wizyta u krewnego. Nastolatek, który chce uczyć się, nawet przez krótki czas, w amerykańskiej szkole, będzie musiał ubiegać się o wizę specjalnie w tym celu.
  • Wreszcie, dzieci, które chcą pozostać w USA dłużej niż 90 kolejnych dni, muszą również uzyskać wizę i nie będą mogły skorzystać z ESTA.

Należy również zauważyć, że jeśli ESTA dziecka zostanie odrzucona z jakiegokolwiek innego powodu, nadal masz możliwość ubiegania się o wizę. Możliwe jest również, że zezwolenie zostało odrzucone z powodu błędu podczas wypełniania formularza. W takim przypadku należy pamiętać, że można złożyć nowy wniosek w ciągu co najmniej 10 dni od otrzymania powiadomienia o odmowie.

 

Czy potrzebuję innych dokumentów, aby podróżować z dzieckiem do Stanów Zjednoczonych?

W tym artykule dowiedzieliśmy się, że dziecko, nawet niepełnoletnie, musi posiadać zezwolenie ESTA lub wizę, aby podróżować do Stanów Zjednoczonych. Ale czy konieczne jest również posiadanie innych oficjalnych dokumentów, aby podróżować z dzieckiem do Stanów Zjednoczonych? To naprawdę zależy od Twojej sytuacji.

Jeśli dziecko podróżuje z obojgiem rodziców, żadne inne dokumenty nie będą wymagane. Jeśli jednak dziecko podróżuje tylko z jednym rodzicem, zaleca się dostarczenie dodatkowych dokumentów potwierdzających. Prawo ma na celu ochronę dzieci przed uprowadzeniem przez jednego z rodziców w przypadku separacji lub rozwodu, poprzez zaostrzenie procedur kontrolnych podczas podróży poza Unię Europejską. Dlatego zalecamy podróżowanie z książeczką rodzinną, a także upoważnieniem do opuszczenia kraju podpisanym przez drugiego rodzica prawnego i kopią jego dowodu osobistego. W przeciwnym razie urzędnicy lotniska mogą odmówić wpuszczenia na pokład samolotu do USA.

Weźmy teraz przypadek dziecka podróżującego bez jednego z rodziców. W takim przypadku posiadanie podpisanego upoważnienia do opuszczenia kraju nie jest już obowiązkowe, ale nadal zdecydowanie zaleca się dostarczenie go dziecku. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy dziecko podróżuje z innymi członkami rodziny lub ze szkołą w przypadku wycieczki klasowej.

Poza tymi dwoma przypadkami nie jest konieczne przedstawianie żadnych innych oficjalnych dokumentów ani dowodów potwierdzających, aby umożliwić dziecku podróż do Stanów Zjednoczonych. Wszystko, czego potrzebujesz, to ważny paszport na imię i nazwisko dziecka oraz autoryzacja ESTA lub wiza, jeśli dotyczy.

Czy masz najmniejsze wątpliwości?

Sprawdź, czy na Twoje pytanie udzielono już odpowiedzi na poniższej liście

Tak, dzieci muszą uzyskać zezwolenie ESTA, jeśli podróżują do Stanów Zjednoczonych. Zasady kwalifikowalności ESTA mają zastosowanie do wszystkich podróżnych, niezależnie od wieku, w tym dzieci i niemowląt. Procedura jest tutaj taka sama, jak w przypadku wniosków ESTA dla dorosłych, z taką samą ceną, ponieważ nie ma obniżonej stawki dla dzieci ubiegających się o elektroniczne zezwolenie na pobyt.

Tak, rodzice lub opiekunowie prawni muszą wypełnić wniosek ESTA dla swoich dzieci. Informacje podane we wniosku muszą być dokładne i kompletne. Osoby niepełnoletnie nie mogą samodzielnie wypełnić wniosku. Wypełniając wniosek ESTA dla osoby niepełnoletniej, należy to zaznaczyć, zaznaczając odpowiednie pole w formularzu, zwykle na początku procedury.

Nie, wymagania dotyczące uzyskania ESTA dla dzieci są takie same jak dla dorosłych. Dzieci muszą odpowiedzieć na te same pytania, co dorośli we wniosku ESTA. Muszą również spełniać te same kryteria kwalifikowalności, takie jak posiadanie ważnego paszportu i niestwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Dzieci muszą posiadać własny paszport, aby podróżować do Stanów Zjednoczonych.